Ana Sayfa Kültür & Sanat Kanuni Sultan Süleyman’ın Kaç Çocuğu Var? Kanuni Sultan Süleyman’ın Çocuklarının İsimleri Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı padişahlarından birisi olan Kanuni Sultan Süleyman, en uzun tahta kalan padişah ünvanına da sahiptir. Kanuni Sultan Süleyman hayatı boyunca 5 defa evlenmiştir ve bu eşlerinden bir çok çocuk dünyaya gelmiştir. Peki Kanuni Sultan Süleyman’ın kaç çocuğu olmuştur? Bu çocukların kaçı erkek kaçı kızdır ve isimleri nelerdir?

Kanuni Sultan Süleyman

Osmanlı padişahlarından birisi olan Kanuni Sultan Süleyman, en uzun tahta kalan padişah ünvanına da sahiptir. Kanuni Sultan Süleyman hayatı boyunca 5 defa evlenmiştir ve bu eşlerinden bir çok çocuk dünyaya gelmiştir. Peki Kanuni Sultan Süleyman’ın kaç çocuğu olmuştur? Bu çocukların kaçı erkek kaçı kızdır ve isimleri nelerdir?

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun süre tahtta kalmış padişahıdır. Bu süre içerisinde en az beş farklı eşi olduğu kesin kaynaklar tarafından doğrulanır. Hanedanın devamı için son derece önemli olan şehzadeler, Kanuni döneminde oldukça büyük bir yer teşkil etmiştir. Peki ama, Osmanlı tahtında en uzun süre oturmuş bu padişahın kaç tane çocuğu olmuştur?

Kanuni Sultan Süleyman’ın kaç tane çocuğu olduğu konusunda tarihçiler farklı görüşler öne sürmektedirler. Bazıları bu sayının sekiz olduğunu iddia ederken bazıları da Kanuni’nin on beşten fazla çocuğu olduğunu söyler. Bununla birlikte Hürrem Sultan’ın Kanuni’nin en fazla çocuğunu doğuran eşi olduğu kesindir. Bunların içerisinde Kanuni’den sonra tahta geçerek II. Selim unvanını alacak Şehzade Selim de yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman

Padişahların özel hayatları, tarihçilerin en zor ulaştığı alanlardan birisidir. Bu sebeple Kanuni’nin kaç çocuğa sahip olduğunu bilmek tam anlamıyla mümkün olmasa da yaşadığı kesin olanlar şunlardır:

Kanuni Sultan Süleyman’ın Çocukları

 • Şehzade Mahmud: 1512 yılında, Süleyman’ın Fülane Hatun’dan doğan ilk oğlu. 1521’de vefat etti.
 • Şehzade Mustafa: 1515 yılında dünyaya geldi. Çeşitli sancaklarda, sancak beyi olarak görev yaptı. Tahta geçmek istediği söylentilerinin ardından 6 Ekim 1553 günü, Konya Ereğlisi’nde babası Süleyman tarafından boğdurtuldu.
 • Şehzade Murad: 1519′da dünyaya gelen Murad’ın annesi kesin olarak bilinmese de, Gülfem Hatun olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır.
 • Şehzade Mehmed: 1521 yılında Hürrem Sultan’dan dünyaya gelen Mehmed, 1543 yılında vefat etti.
 • Mihrimah Sultan: 1522 yılında, Hürrem Sultan’dan dünyaya gelen Süleyman’ın ilk kızı. 1578′de vefat etti.
 • Şehzade Abdullah: 1522 veya 1523 yılında, Hürrem Sultan’dan dünyaya gelen Abdullah, doğumundan iki üç yıl sonra vefat etti.
 • Şehzade Selim: 1524′te Hürrem Sultan’dan dünyaya geldi. Annesi Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra, kardeşi Bayezid ile girdiği taht mücadelesinde babası Süleyman’ın da desteğini aldı. Süleyman’ın vefatının ardından, II. Selim olarak Osmanlı Padişahı oldu. 1574′te ölene kadar padişah olarak kaldı.
 • Şehzade Bayezid: 1525′te Hürrem Sultan’dan dünyaya geldi. Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra, kardeşi Selim ile taht mücadelesine girdi. Süleyman’ın Selim’in tarafını tutmasıyla İran’a kaçtı. 1561′de Osmanlı elçileri tarafından Kazvin’de boğularak öldürüldü.
 • Şehzade Cihangir: 1531′de sakat olarak dünyaya gelen Cihangir, 1553′te vefat etti. Annesi Hürrem Sultan’dır.
 • Şehzade Ahmed: Mahidevran Sultan’ın ikinci oğlu olarak bilinir.
 • Şehzade Mehmed: 3 yaşında boğdurulmuştur.
 • Şehzade Orhan (1543-1562)
 • Şehzade Osman (1545-1562)
 • Şehzade Mehmed (1526-1533)
 • Şehzade Orhan (1554-1562)
 • İsmi bilinmeyen bir kız
Sponsorlu Bağlantılar

"Kanuni Sultan Süleyman’ın Kaç Çocuğu Var? Kanuni Sultan Süleyman’ın Çocuklarının İsimleri Nedir?" konusu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Nasıl Buldular? : kanuni sultan süleymanın çoçuklarının isimleri, sultan süleymanın kaç çocuğu var, kanuni sultan süleymanın kaç çocuğu var, kanuni sultan süleyma nın çocuklarının ismi, kanuni sultan suleyman kaç çocugu var ve kimlerden, kanuni sultan süleymanın çocuklarının adı nedir, kanuni erkek çocuk isimleri nedir, kanuni sultan süleyman ın gerçekte kaç çocuğu var, sultan sulaymanın çocuklarının ismi, sultan süleyman paşa kaç çoçuk var

"Kanuni Sultan Süleyman’ın Kaç Çocuğu Var? Kanuni Sultan Süleyman’ın Çocuklarının İsimleri Nedir?" İle İlgili Benzer Yazılar:


Yorum Yap