Ana Sayfa Kültür & Sanat Yılmaz Güney Kimdir? Yılmaz Güney Hayatı ve Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar

Çirkin Kral olarka da bilinen Tür Sinema tarihinin en önemli isimlerinden birisi olan Yılmaz Güney’in kim olduğuna değineceğiz. Yılmaz Güney kimdir, hayatı ve biyografisi nasıldır inceleyeceğiz. Ayrıca Yılmaz Güney’in kişisel hayatına, aile yapısına, oynadığı filmlerine, kitaplarına ve daha fazlasına değineceğiz.

Yılmaz Güney Kimdir?

Çirkin Kral olarka da bilinen Tür Sinema tarihinin en önemli isimlerinden birisi olan Yılmaz Güney’in kim olduğuna değineceğiz. Yılmaz Güney kimdir, hayatı ve biyografisi nasıldır inceleyeceğiz. Ayrıca Yılmaz Güney’in kişisel hayatına, aile yapısına, oynadığı filmlerine, kitaplarına ve daha fazlasına değineceğiz.

Asıl adı Yılmaz Pütün olan yazar, senarist, yönetmen ve oyuncu Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937 tarihinde Adana’da doğdu.

 • Doğum: 1 Nisan 1937, Yenice, Karataş
 • Ölüm: 9 Eylül 1984, Paris, Fransa
 • Eşi: Fatoş Güney (e. 1970–1984), Nebahat Çehre (e. 1967–1968)
 • Çocukları: Elif Güney, Yılmaz Güney

Çocukluk yıllarında sinema salonlarında çalıştı ve Türk sinemasına ilk adımını bu sayede attı. Üniversite yıllarında önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne gitti. Daha sonra sinema çevresine daha yakın olabilmek için okulunu bırakıp İstanbul’a geldi. Öğrenimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde devam etti.

İstanbul’a geldikten bir süre sonra Atıf Yılmaz’la tanıştı. İlk olarak asistanlığını yaptığı Atıf Yılmaz’ın “Bu Vatanın Çocukları” ve “Alageyik” filmlerinin senaryolarını yazdı. Bu filmlerde oyunculuğa da ilk adımını atmış oldu.

Çeşitli dergilerde yazılar yazan Güney 1956′da yazdığı “Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri” başlıklı yazısı nedeniyle 1961 yılında hapis ve sürgün cezaları aldı.

Mahkumiyetinin ardından ilk olarak 1963 yılında Ferit Ceyhan’ın yönettiği “İkisi De Cesurdu” filmini yazdı ve başrolde kendisi oynadı. Ardından gelen yıllarda, özellikle 1965-1966′da en popüler ve verimli yıllarını yaşadı. Bu tarihler “Çirkin Kral” lakabı ile Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırdığı yıllar oldu.

Özellikle 1981 yılında Şerif Gönen’in yönettiği “Yol” filmi ile yurtdışında da adını duyurdu. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı.

Yılmaz Güney

Yılmaz Güney’in Cezaevi Yılları

Yılmaz Güney ilk olarak 1961 yılında hapse girdi ancak devamı da geldi. 1972 senesinde “devrimcilere yardım ve yataklık” suçuyla 2 yıl hapse mahkum oldu.

Mahkumiyetinin ardından 1974 senesinde bir film çekimi sırasında, çekimlerin yapıldığı Yumurtalık ilçesinin yargıcı ile kavga etti. Kavgada yargıcı tabanca ile vurarak ölümüne neden oldu. Olayın davası 2 yıl sonra sonuçlandı ve Güney 1976′da 19 yıl hapse mahkum edildi.

Hapse girdikten sonra Güney isimli bir dergi çıkardı. Bir süre sonra sıkıyönetim geldi ve Güney’e yazıları nedeniyle onlarca yeni dava açıldı. 100 yıl ceza istemiyle yargılanırken izinli olarak çıktığı Isparta Cezaevi’ne bir daha dönmedi.

1981 yılında cezaevinden firar ettikten sonra yurtdışına kaçtı. Yol filminin yeni kurgusunu yurtdışındaki bu yıllarda yaptı ve aynı filmle Cannes Film Festivali’nde ödül aldı. Kazandığı Cannes başarısından sonra hapis yıllarını anlattığı “Duvar” filmini Fransa’da, Fransa hükümetinin desteği ile çekti. Yılmaz Güney 1984′te Paris’te mide kanseri nedeniyle vefat etti.

Cenazesinin ülkeye getirilmesi ile ilgili girişimler zaman zaman gündeme gelse de Güney’in mezarı halen Paris Père Lachaise mezarlığındadır.

Yılmaz Güney ‘in Hayatı

Sinema öncesi

Yılmaz Güney’in gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, topraksız birköylü ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası Siverekli ve annesi Vartoludur. Kendisi aslen Sivereklidir. Adana’da büyümüştür ve daha sonra ki yıllarında da Adana’yı unutmamış ve Adana birçok sinema filmine konu olmuştur. Adanalı olarak bilinir. Adana’da bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere İstanbul’a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz’ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı.

Sinemaya başlaması

Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. Karacaoğlan’ın Karasevdası’nda da yönetmen yardımcılığı yapar. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkûm olur.

İki yıl sonra tekrar kaldığı yerden devam eden Yılmaz Güney, o dönemde daha çok macera filmleri çeker. Filmlerinde ezilen, hor görülen bir“Anadolu çocuğunun” otoriteye başkaldırısı vardır. Bu dönemde Çirkin Kral lakabını alır. Bu dönemdeki en önemli Lütfü Akad’ın yönettiği ve kendisinin yazdığı bir film olan Hudutların Kanunu’dur. Bu dönem boyunca oyunculuğunu geliştiren Yılmaz Güney, abartısız ve yalın oyunculuk anlayışı bu dönemde artık oturtmuştur.

Cezaevi ve firari yılları

Yılmaz Güney, 1972 yılında “devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı” gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır. 1974′te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevinde kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti. Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerkenYumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu’yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim’de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976′da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.[3][4]

Beş yıl hapis yattıktan sonra 9 ekim 1981 tarihinde izinli olarak çıktığı Isparta Yarı Açık Cezaevinden yurtdışına firar etti. Yılmaz Güney’in hapisten kaçış serüveni çok ilginçtir; hapise girmeden önce çekmiş olduğu Şeytanın Oğlu filminde bir günlük bayram izininde dışarı çıkan ve kayıplara karışan bir adamın hikayesini anlatan sanatçı, filmi kendisi oynamış oldu. Bir günlük izin ile hapisten çıkan Güney, Antalya’nın Kaş ilçesindenYunanistan’a bağlı Meis adasına, oradan da İsviçre’ye kaçtı. Daha sonra Fransa’ya geçti ve yaşamının geri kalanını orada geçirdi.[5]

Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi. Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. Yol’un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali’nde ödül aldı[6]. Yurt dışına kaçtıktan sonra Fransa’da Duvar filmini çekti. Güney’in, 1976 yılında Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde tanıklık ettiği, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan bir isyanın sinemaya aktarıldığı Duvar onun son filmi olmuştur.

Son yıllarını Paris’te geçiren Güney, mide kanseri nedeniyle 9 Eylül 1984′te yaşamını yitirdi. Paris’te bulunan Père Lachaise Mezarlığı’na gömüldü.

Yılmaz Güney Kitapları

 • Boynu Bükük Öldüler (1971)
 • Ağıt
 • Arkadaş
 • Sürü
 • Salpa (1975)
 • Ölüm Beni Çağırıyor Gençlik Öyküleri
 • Acı
 • Sonsuz Bekleyiş Otuz Yılın Şiirleri
 • Yol
 • Sanık
 • Hücrem
 • Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz [16]
 • Oğluma masallar
 • Zavallılar
 • Sen ve ötekiler

Yılmaz Güney Filmleri

Yılmaz Güney 114 filmde oyunculuk, 26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yapmıştır. Ayrıca bir filmin yazarı “Düzen (1978)” olup, bir filmin de “Yol, (1981)” kurgusunu yapmıştır.

Yılmaz Güney filmografisi
Yıl Film Görevi[1][2] Notlar Kaynak
Oyuncu Senarist Yönetmen Yapımcı Rolü
1959 Bu Vatanın Çocukları Evet Evet [3][4]
Ala Geyik Evet Evet [5][6]
Tütün Zamanı Evet [7]
Karacaoğlan’ın Kara Sevdası Evet [8]
1960 Dolandırıcılar Şahı Evet [9]
Suçlu Evet [10]
1961 Tatlı Bela Evet [11]
Yaban Gülü Evet [12]
1962 Ölüme Yalnız Gidilir Evet [13]
1963 İkisi de Cesurdu Evet Evet [14]
1964 Hergün Ölmektense Evet Evet [15]
Kamalı Zeybek Evet Evet [16]
Prangasız Mahkumlar Evet Evet [17]
Koçero Evet Evet [18]
Halime’den Mektup Var Evet [19]
Kara Şahin Evet [20]
Kocaoğlan Evet [21]
Mor Defter Evet [22]
On Korkusuz Adam Evet [23]
Zımba Gibi Delikanlı Evet [24]
1965 Konyakçı Evet Evet [25]
Kasımpaşalı Evet Evet [26]
Krallar Kralı Evet Evet [27]
Gönül Kuşu Evet Evet [28]
Kasımpaşalı Recep Evet Evet [29]
Korkusuzlar Evet [30]
Mağrur Ve Sefil Evet [31]
Sayılı Kabadayılar Evet [32]
Silaha Yeminliydim Evet [33]
Sokakta Kan Vardı Evet [34]
Torpido Yılmaz Evet [35]
Ben Öldükçe Yaşarım Evet [36]
Beyaz Atlı Adam Evet [37]
Davudo Evet [38]
Haracıma Dokunma Evet [39]
Kahreden Kurşun Evet [40]
Kan Gövdeyi Götürdü Evet [41]
Kanlı Buğday Evet [42]
Tehlikeli Adam Evet [43]
Üçünüzü De Mıhlarım Evet [44]
Yaralı Kartal Evet [45]
Dağların Oğlu Evet [46]
1966 Tilki Selim Evet Evet [47]
Kibar Haydut Evet [48]
Kovboy Ali Evet Evet [49]
Ve Silahlara Veda Evet [50]
Yedi Dağın Aslanı Evet Evet [51]
Aslanların Dönüşü Evet Evet [52]
At Avrat Silah Evet Evet Evet [53]
Çirkin Kral Evet Evet [54]
Yiğit Yaralı Olur Evet [55]
Anası Yiğit Doğurmuş Evet [56]
Eşrefpaşalı Evet Evet [57]
Silahların Kanunu Evet [58]
Yalnız Adam (Kibar Haydut) Evet [59]
Hudutların Kanunu Evet Evet 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu
[60]
1967 Bana Kurşun İşlemez Evet Evet Evet [61]
Benim Adım Kerim Evet Evet Evet [62]
Çirkin Kral Affetmez Evet Evet [63]
Şeytanın Oğlu Evet Evet [64]
At Hırsızı Banuş Evet Evet [65]
Kuduz Recep (Aslan Arkadaşım) Evet [66]
Bomba Kemal Evet [67]
Büyük Cellatlar Evet [68]
Eşkiya Celladı Evet [69]
Balatlı Arif Evet [70]
Kozanoğlu Evet [71]
Kurbanlık Katil Evet [72]
İnce Cumali Evet [73]
Kızılırmak-Karakoyun Evet [74]
1968 Pire Nuri Evet Evet Evet Evet [75]
Seyyit Han (Toprağın Gelini) Evet Evet Evet Evet 1. Altın Koza Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu
[76]
Öldürmek Hakkımdır Evet [77]
Can Pazarı Evet [78]
Beyoğlu Canavarı Evet [79]
Azrail Benim Evet Evet [80]
Aslan Bey Evet [81]
Marmara Hasan Evet [82]
Kardeşim Benim – Kargacı Halil Evet Evet [83]
1969 Aç Kurtlar Evet Evet Evet Evet [84]
Bir Çirkin Adam Evet Evet Evet Evet 1970 Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu
[85]
Çifte Tabancalı Kabadayı Evet [86]
Kan Su Gibi Akacak Evet [87]
Belanın Yedi Türlüsü Evet Evet [88]
Kurşunların Kanunu Evet [89]
Güney Ölüm Saçıyor Evet [90]
Bin Defa Ölürüm Evet Evet [91]
1970 Yedi Belalılar Evet Evet Evet [92]
Piyade Osman Evet Evet Evet [93]
Canlı Hedef Evet Evet Evet [94]
Umut Evet Evet Evet Evet 2. Altın Koza Film Festivali
En İyi Film
En İyi Senaryo
En İyi Erkek OyuncuGrenoble Film Festivali
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü
[95]
İmzam Kanla Yazılır Evet Evet [96]
Sevgili Muhafızım Evet Evet [97]
Şeytan Kayaları Evet Evet [98]
Kan ve Kurşun [99]
Kanımın Son Damlasına Kadar Evet [100]
Çifte Yürekli Evet [101]
Son Kızgın Adam Evet [102]
Zeyno Evet [103]
Onu Allah Affetsin Evet [104]
1971 Yarın Son Gündür Evet Evet Evet [105]
Vurguncular Evet Evet Evet Evet [106]
Baba Evet Evet Evet [107]
Acı Evet Evet Evet Evet 3. Altın Koza Film Festivali
En İyi Film
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Senaryo
En İyi Yönetmen
[108]
Ağıt Evet Evet Evet Evet [109]
Umutsuzlar Evet Evet Evet [110]
İbret Evet Evet Evet Evet [111]
Kaçaklar Evet Evet Evet [112]
Çirkin ve Cesur Evet Evet [113]
Silah ve Namus Evet [114]
1972 Sahtekar Evet [115]
1974 Endişe Evet Evet Evet Evet 1975 Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Senaryo
[116]
Arkadaş Evet Evet Evet Evet 1975 Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi 2. Film
[117]
Zavallılar Evet Evet Evet Evet [118]
1975 Bir Gün Mutlaka Evet Evet [119]
İzin Evet Evet [120]
1978 Sürü Evet Evet [121]
1979 Düşman Evet Evet Berlin Film Festivali
En İyi Senaryo
[122]
1981 Yol Evet Evet Evet Cannes Film Festivali
Fipresci Ödülü
Hıristiyan Birliği Özel Mansiyonu
En İyi FilmFransız Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü
En İyi Yabancı Film
[123]
1983 Duvar Evet Evet [124]
1984 O’na Çirkin Kral Derlerdi Evet [125]
1987 Yılmaz Güney: His Life, His Films Evet [126]
Sponsorlu Bağlantılar

"Yılmaz Güney Kimdir? Yılmaz Güney Hayatı ve Biyografisi" konusu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Nasıl Buldular? : ylmaz gneyin hayat, ylmaz gney kimdir, ylmaz gney filmleri, yılmaz güney kimdir hayatı, yılmaz güney hapisten nasıl kaçtı, yılmaz güney kitap isimleri

"Yılmaz Güney Kimdir? Yılmaz Güney Hayatı ve Biyografisi" İle İlgili Benzer Yazılar:


Yorum Yap