Ana Sayfa Sağlık El Titremesi Neden Olur? El Titremesi Nasıl Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Konu Başlıkları1 El Titremesi Nedir_2 Kısaca El Titremesi Nedenleri3 El Titremesinde Psikolojik Nedenler4 Kafein Hassasiyeti Nedeni5 Alkol ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler6 El Titremesinde Genetik

El Titremesi Nedir_

El titremesi bir tür sağlık sorunu olabildiği gibi tehlike arz etmeyen geçici titremeler de olabilir. El titremeleri genellikle başka bir hastalığın habercisi olduğu için başka hastalıklar neden olmaktadır. Şimdi sizlere el titremesi hakkında detaylı bilgiler  vererek, el titremesi nedenleri, el titremesi neden olur, el titremesi belirtileri, el titremesi tedavi yöntemlerini vs. açıklamaya çalışacağız.

Tıp dilinde ‘tremor‘ olarak adlandırılan titreme, kasların istem dışı olarak yaptığı, ritmik hareketlerdir ve bazılarımızın sosyal yaşantısını etkileyecek denli rahatsızlık verir. Ellerimizin titrediğinin başkaları tarafından fark edileceği ve insanların bu durumu garipseyeceği endişesi taşırız. Şu meşhur ‘Senin ellerin niye titriyor?’ sorusuyla karşılaşma korkusu, ‘başkalarının yanında ellerimi en az nasıl kullanırım’ konusunda kafa yormamıza neden olur. Oysa titremenin kafein, ilaç kullanımı, çeşitli rahatsızlıklar, kaygı, düşük kan şekeri gibi pek çok nedeni olabilir ve hiçbiri de suç ya da ayıp değildir. Üstelik stres, öfke, korku, yorgunluk gibi çeşitli nedenlerden dolayı hemen herkes el titremesini tecrübe eder. Yaşlılarda el titremesi şikayetine daha sık rastlanır ama her yaştan insanda tremor şikayeti görülebilir.

Ellerinizi yazı yazarken ya da bir bardak tutarken olduğu gibi, bir süre yerçekimine karşı bir pozisyonda tuttuğunuzda görülen titremeye tıpta hareket tremoru denir. Düğmeye basmak ya da bir objeye uzanmak gibi belli bir hareketin sonunda görülen titremeler kinetik tremordur. Kaslarınız hareket halinde değil de, dinlenme halindeyken görülen ve elleriniz hareket halindeyken geçen titremeler ise statik tremor olarak adlandırılır. Özetle, tıpta farklı terimlerle adlandırılan, çeşitli titreme türleri vardır ve doktorunuza el titremesi şikayeti ile başvuracaksanız, titremenin ne şekilde ve hangi durumlarda ortaya çıktığını takip etmeniz teşhis ile ilgili soruları cevaplamanızı kolaylaştırabilir.

el titremesi

Kısaca El Titremesi Nedenleri

Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ açıkladı;

El titremesinin birçok nedeni ve tipi vardır. Halk arasında en çok Parkinson hastalarında olduğu sanılır. Fakat el titremesi ailesel özelliğe bağlı, kalıtsal olan ve de esansiyel tremor (ailesel el titremesi) dediğimiz el titremeleri de sıkça görülür.

Ben çok basit olarak birkaç çeşit sıkça görülen el titremesi çeşitlerinden bahsedeceğim.
1) İstirahat tremoru: Çok basit olarak özetlersem bu titreme kişi elleri hareketsiz haldeyken yani dururken olur. Hareket esnasında kayıp olur. Parkinson hastalığında görülen titreme bu tip titremedir. zaman geçtikçe hastalık ilerledikçe hareket halindeyken de el titremeleri olabilir.

2) Esansiyel tremor (ailesel el titremesi): Sık rastlanır.Genelde bir elde başlar ve zamanla diğer ele de geçer.Kural olarak hareket halindeyken başlayıp,istirahatteyken geçse de ,istirahat halindeyken de görülebilinir.Yeme,içme ve yazı yazma bozulabilir.

Hastalığın tanısı bazen tesadüfen konur veya hasta titremenin yarattığı sosyal sorunlarla doktora başvurur. El Titremeleri dışında her şey normaldir.Hastaların yarısından çoğunda Aile öyküsü vardır.

Hastalık her yaşta olabilir. Fakat sıklığı yaşta beraber artar. Ailevi vakalar genelde erken yaşta başlar çoğu zaman yavaş ilerler.Fakat hastalığın ileri evresinde aşırı titremeden dolayı dolayı hareketler çok kısıtlanır.Heyecan ,sinir,yorgunluk ,ısı değişikliği ..v.s. titremeyi arttırır.Uykuda titreme kesilir.

3) Intansiyon tremoru: Bu titreme istemli hareket esnasında ortaya çıkar ve hedefe yaklaşırken titreme artar.Beynin bir bölümü olan cerebellum denen kısmın rahatsızlıklarında sıkça görülür.

4) Psikojenik tremor: Ani başlar .Bir psikolojik sorundan sonra başlayabilir.Tipik bir özelliği yoktur.kadınlarda daha sık görülür.En çok ailesel tremor ile karışır.

Bunlardan başka vücudu ilgilendiren birçok titreme tipi vardır. Ben ayrıntıya girmeden çok basit olarak en sık karşılaşılan el titremelerinden bahsettim.Titremenin teşhisi ve tedavisi uzmanlık gerektirir.Titreme iyi tedavi edilirse yüz güldürür sonuçlar elde edilir.Tabi ki tedaviye dirençli vakalar vardır.Fakat bunları tedaviyle minimale indirmek mümkündür.

El Titremesinde Psikolojik Nedenler

Çok heyecanlandığımızda, korktuğumuzda ya da öfkeden deliye döndüğümüzde bu durumu ‘elim ayağım titredi‘ diyerek tarif ederiz ve bu sadece gelişigüzel söylenen bir deyim ya da benzetme değildir. Gerçekten de vücudumuzdaki kaslara söz geçiremediğimiz olur. Bu durumun nedeni, vücudun stres ya da benzeri bir durumda ‘savaş ya da kaç‘ pozisyonu almasıdır. Dışarıdan gelen bir tehlike algılaması halinde vücut, bu tehlikeye karşı kendini korumak için adrenalin salgılar, damarlar genişler, kaslar gerilir, kalp daha hızlı atmaya ve mide asit salgılamaya başlar. Bütün bu hareketlenme kişinin kendini en iyi şekilde koruyabilmesi içindir. İşte tüm bu savunma mekanizması sırasında vücutta titreme de olur.

Elbette savaşmak, kaçmak, tehlike, savunma gibi sözcükleri kullandığımızda, kulağa sanki ellerimizin titremesi için mutlaka vahşi hayvanlarla karşı karşıya kalmamız gerekirmiş gibi geliyor ama beynimiz dışarıdan gelen tehlikenin ne olduğunu ayırt edemez. Patrona kızmamız, eşimize sinirlenmemiz ya da topluluk önünde konuşmak zorunda kalmamız gibi pek çok durum bizim için stres, beyin içinse tehlike kaynağıdır ve vücudumuzu alarma geçirmek için yeterlidir.

Neyin endişe kaynağı olacağı kişiden kişiye değişir. Kimilerinin sakinliğini koruyabildiği durumlar diğerleri için ellerini titretecek bir heyecana yol açar. Ellerinizin psikolojik nedenlerle titrediğini düşünüyorsanız, ilk önce endişe veya stres kaynağını ortadan kaldırmadan, ellerinizin titremesine çare bulmanız zordur. Ortada görünür ve anlaşılır bir endişe kaynağı olmadığı halde, çarpıntı ve titreme gibi kaygı belirtilerinin sık sık ortaya çıkmasından şikayetçiyseniz, bu durumda bir psikoloğa başvurmanız en iyi çözüm olacaktır.

Kafein Hassasiyeti Nedeni

Bazılarımız birkaç bardak kahve içmeden güne başlayamaz ama bazılarımıza kahve ‘dokunur‘. Kahvenin dokunmasından kasıt çoğu kez çarpıntı ve ellerde titreme şikayetleridir. Bu şikayetlere yol açansa sadece kahvede değil, çay, enerji içecekleri, çikolata, gazoz gibi başka yiyecek ve içecek maddelerinde de bulunan kafein hassasiyetidir. Kafein bitkilerden elde edilir ve merkezi sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır. Zaten bu nedenle sabah kahveyle uyanmak, kısa sürede alışkanlık halini alır.

Kafein hassasiyeti, yan etkiye yol açan kafein miktarıdır. Kafeinin yan etkileri arasında kaygı, baş dönmesi, baş ağrısı ve özellikle el ve kollarda titreme sayılabilir. Kimin ne kadar kafein alabileceği, kişiden kişiye değişir. Herkes için geçerli olacak şekilde, dokunmayacak bir miktar söylemek zordur. Bir bardak kahve sonrası rahatsız olanlar olduğu gibi günde altı, yedi bardak kahve içenler de olabilir. Kafein hassasiyetinizin sınırlarını ancak kendi tecrübelerinizle bilebilirsiniz. Kafein aldıkça, vücudun toleransı da artar ancak hiçbir şeyin aşırısının iyi olmadığını kendinize sık sık hatırlatın. Çay ya da kahvenin günde 2-3 fincanla sınırlandırılması tavsiye edilir.

Günlük rutininizde hiçbir değişiklik olmadığı halde, kendinizi bir anda endişeli bir ruh hali içerisinde, hızlı hızlı konuşur ve eliniz ayağınız titrerken bulursanız, o gün kafeini fazla kaçırmış olabilirsiniz. Kafein vücutta birikmez ve atılır; ancak etkisi 6 saat kadar sürebilir.

Alkol ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler

Alkol, uyuşturucu madde ya da reçeteli veya reçetesiz olsun, çeşitli ilaçlar vücutta bağımlılık yapabilir. Vücut zaman içerisinde söz konusu maddeye göre kendini yeniden düzenler. Bir süre sonra bağımlılık yapan madde, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli hale gelir. Bağımlılık yapan maddeyi almadığınızda yoksunluk belirtileri yaşanır.

Örneğin alkol, vücudun normal işleyişini ve tepkilerini yavaşlatır. Uzun bir dönem boyunca alkol almaya devam edildiğinde, merkezi sinir sistemi kendini alkolün etkillerine göre ayarlar. Alkol almayı bıraktığınızda ya da yeterince alkol almadığınızda, alkolün eksikliği nedeniyle beyinde kimyasal bir dengesizlik ortaya çıkar. Vücudun verdiği yoksunluk tepkileri, bu kimyasal dengesizlik yüzündendir. Baş ağrısı, görme bozukluğu, uykusuzluk, titreme ve fiziksel ağrılar yoksunluk belirtileri arasındadır.

Başka bir rahatsızlık nedeniyle kullandığınız ilaçların yan etkileri arasında el titremesi olabilir. Bu durum her zaman ilacın bağımlılık yaptığı anlamını taşımaz. Sadece bir yan etki olarak ortaya çıkmış olabilir. İlaç prospektüsünü dikkatlice okuyun. Daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza danışarak, ilacın yan etkileri ve titremeye neden olup olmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

El Titremesinde Genetik Faktörler

Bazı kişilerdeki el titremesi şikayetinden, vücuttaki hatalı bir gen sorunmludur ve bu gen anne-babadan geçmiştir. Bu tür el titremelerine esansiyel tremor (ailesel el titremesi) denir. Anne ya da babasında da aynı hastalığın teşhis edildiği kişilerin % 50′sinde esansiyel tremor görülür. Önce bir elde başlayıp diğerine geçebilir. Titreme dışında başka bir şikayete ve belirtiye yol açmaz.

Hipoglisemi

Hipoglisemi kan şekerinin düşmesidir. Kendisi bir hastalık değildir ama bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Kan şekeri vücudun başlıca enerji kaynağı olduğu için, kan şekeri düştüğünde vücutta bazı dengelerin bozulması da normaldir. Bulanık görme, çarpıntı, kaygı, terleme, yorgunluk, artan açlık hissi ve ellerde titreme, kan şekeri düşmesinin işaretleridir. Kan şekerinin düşmesi mutlaka şeker hastası olmak anlamına gelmez. Alkol tüketimi, çeşitli ilaçlar ya da uzun zaman aç kalmak hipoglisemiye yol açabilir.

Böyle bir durumla karşılaştığığınızda bol şeker içeren yiyeceklerden bir parça tüketerek, kan şekerinizi tekrar normale döndürebilirsiniz ve belrtiler de kaybolur. Ancak bu geçici bir çözümdür. Eğer kan şekeriniz sık sık düşüyorsa, mutlaka bir doktora görünmeniz ve altta yatan nedeni öğrenmeniz gerekir.

Hipertiroidi Nedeni

Boynumuzun alt tarafında yer alan tiroid bezinin salgıladığı hormonlar, vücudun pek çok bakımdan dengesini korur. Hipertiroidi, tiroid bezinin gereğinden fazla tiroid hormonu salgılamasıdır. Bu durum doğal olarak vücutta çeşitli tepkilere yol açar. Ani kilo kaybı, çarpıntı, halsizlik, terleme ve sinirlilik gibi belirtilerin yanı sıra, tiroksin adlı hormonunun fazla salgılanması nedeniyle sinir uyarılması ve buna bağlı olarak ellerde ve parmaklarda ince bir titreme görülebilir.

Parkinson Hastalığı

Beynimizde üretilen dopamin maddesi, düşünme, hareket kontrolü, hafıza ve davranış gibi vücut fonksiyonlarımız için oldukça önemli bir kimyasaldır. Parkinson hastalığı ise, dopamin üreten beyin hücrelerinin yavaş yavaş yok olması nedeniyle ortaya çıkar. Hastalığın ilk dört belirtisi titreme (el, kol, bacak, çene ve yüzde), uzuvlarda katılık, hareketlerde yavaşlık ve vücutta dengesizlik olarak sayılır. Hastalığın ilerlemesiyle belirtilerde artış ve kötüleşme olabilir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan ve nadir görülen bir hastalıktır.

El Titremesi Tedavisi

El titremesi genellikle baş ağrısı gibi vücutta meydana gelen bir bozukluk ya da metabolik eksikliği haber verdiğinden öncelikli olarak el titremesine sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Eğer el titremesi parkinson, şeker hastalığı, depresyon vs. gibi bir hastalık nedeniyle görülüyorsa, bu noktada öncelikli olarak tremora sebep olan hastalık ortadan kaldırılmalıdır. El titremesinin kaynağı olan hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

El titremesi tedavisi, el titremesinin tiplerine göre farklı yöntemler uygulanarak yapılır.

El titremesi aşırı stres, yorgunluk, depresyon, obsesyon gibi durumlarda görülüyorsa; uzman doktorunuzun önereceği anti-depresan ilaçlar ya da sedatifler ile bu titremenin önüne geçmek mümkündür. Kimi zaman el titremesi, depresyon önleyici olarak kullanılan ama depresyonu tedavi etmeyen ilaçların kişiler tarafından yanlış kullanılmasıyla da görülebilmektedir. Bu gibi hallerde ise ilaç çoğu zaman doktor tarafından bıraktırılır, uygun bir ilaç önerilir ya da kullanılan ilacın doz ve uygulaması değiştirilebilir.

El titremesi şeker hastalığı ile paralel görülüyorsa; bu durumda da doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanır. Fakat ilaç alınmadığı durumlarda titreme devam eder. Bu tip bir uygulama tedavi edici olmaktan ateş düşürücülerde olduğu gibi semptomatik bir ilaç uygulamasıdır.

El titremesi Parkinson hastalığına bağlı olarak gelişmişse; burada beyinin parkinson hastalığında el titremesine sebep olan bölgesinin cerrahi olarak inaktivasyonu gerçekleştirilerek el titremesi ortadan kaldırılabilir. Bu cerrahi tedavi yöntemi Parkinson hastalığını iyileştirmez, yalnızca el titremesine sebep olan bölgenin işlevini kaybetmesini sağlar.

El titremesinde cerrahi yöntem dışında genellikle epilepsi tedavisinde uygulanan anti epileptik ilaçlar, kalp rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan beta-blokerlar kullanılır. Fakat bu ilaçların yanında asabiyet, huzursuzluk, takıntı (obsesyon) ve stresi azaltacak bir anti-depresan ilacın uygulaması da beraberinde yapılması önerilir.

El titremesi günlük hayatınızı etkilemekle kalmayıp size ruhsal olarak da sıkıntı vermeye başladığı noktada patolojik olarak değerlendirildiğinden, böylesi bir durumda karşılaştığınızda mutlaka alanında uzman bir nöroloğa giderek gerekli testleri yaptırmalı ve tedavisine başlamalısınız. Unutmayın ki el titremesi, varlığını bildiğiniz bir hastalığınız sonucu gelişebildiği gibi, henüz bilmediğiniz bir rahatsızlığınızın da habercisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

"El Titremesi Neden Olur? El Titremesi Nasıl Olur?" konusu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Nasıl Buldular? : el titremesi, Sol el titremesi neden oluşur, el titremesi neden olur, el titremesi nasıl geçer, kafein hassasiyeti, nöropatide el titremesiolurmu, parkinson hatalığında titreme nasıl önlenir, alkol ve el titremesi, PISKOLOJIK HASTALİĞİN BELIRTİLERİ EL TİTREMESİ OLURMU TETAVI SURESİ NEKADARDIR, piskolojik titremeyi nasıl atarız

"El Titremesi Neden Olur? El Titremesi Nasıl Olur?" İle İlgili Benzer Yazılar:


Yorum Yap