Ana Sayfa Sağlık Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir? Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı...

Sponsorlu Bağlantılar

Göz altı morlukları her insanın karşılaşabileceği ve olası bir çok nedeninin bulunduğu bir sağlık sorunudur. Şimdi sizlere farklı nedenlerden kaynaklanabilecek olan bu göz altı morluklarının tedavisinin nasıl olduğunu, göz altı morlukları nasıl geçtiğini, göz altı morluklarının nasıl giderildiğini ve daha fazlasını aşağıda aktaracağız.

Göz Altı Morluklarından Kurtulma

Göz altı morlukları her insanın karşılaşabileceği ve olası bir çok nedeninin bulunduğu bir sağlık sorunudur. Şimdi sizlere farklı nedenlerden kaynaklanabilecek olan bu göz altı morluklarının tedavisinin nasıl olduğunu, göz altı morlukları nasıl geçtiğini, göz altı morluklarının nasıl giderildiğini ve daha fazlasını aşağıda aktaracağız.

Etiketler: göz altı morlukları için krem, göz altı morlukları nasıl giderilir, göz altı morlukları nasıl geçer, göz altı torbaları, göz altı morlukları tedavisi, göz altı morlukları nedenleri, göz altı morlukları neden olur, çocuklarda göz altı morlukları.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Gözaltı ve çevresinin koyu renkli veya morumtrak bir görünüme sahip olması kişinin yorgun uykusuz yaşlı ve depresif görünmesine yol açar. Pek çok hasta sürekli herkesin kendisine neden yorgun olduğunun hatta uyuşturucu kullanıp kullanmadığının sorulmasından oldukça rahatsız olup psikolojik olarak etkilenmektedir.

Göz çevresi morlukları çoğunlukla genetik kökenlidir, yani gözaltı morluğu olan kişilerin genellikle anne ve babalarında da bu vardır. Bazen ailede olmadan sadece hastada aniden ortaya çıkabilir. Açık tenlilerde olmakla beraber esmer tenlilerde daha sık rastlanan bir durumdur. Göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması, yada yağ torbalanması nedeniyle bu damarlarda dolaşımının iyi olmaması gibi nedenlerle kan toplanması sonucu görülebilir.

Ayrıca bu bölgede bulunan ciltte pigmentasyon (koyu renk oluşması) fazlalığından yani cilde rengini veren hücrelerin fazlalığından olan en sık görülen tipidir. Sıklıkla da her ikisi birden yani hem torbalanma hem de aşırı pigmentasyon bulunur. Alt kapakta olduğu gibi sıklıkla kirpiklerden kaşa kadar üst kapağı da kaplar.

Ayrıca bakınız: Göz Altı Morlukları Neden Olur? Göz Altı Morlukları Nasıl Olur?

göz

Gözaltı morlukları çevresel koşullardan kolaylıkla etkilenir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, sigara içmek, alkol almak morlukları artırabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan göz çevresi botox uygulamalarının da göz torbalanmasını ve morluğunu artırıcı etkisi vardır.

Bu morlukların giderilmesi hastadan hastaya değişmekle birlikte  düzgün bir tedavi ile giderilebilir. Gözaltında ve göz çevresinde dolaşımı hızlandırıcı, hücreleri yenileyen kozmetik ürünler kullanmak morlukları biraz hafifletebilir ama ciddi bir fayda sağlamaz. Çoğunlukla hastayı oyalamaktan başka bir işe yaramaz.

Gözlerinizi çok yormamaya çalışmak; ya da gözü yoran bir işte çalışıyorsanız ara ara gözlerinizi dinlendirmek bir önlem olabilir.

Tedavi: Piyasada satılan göz altı kremleri bakım losyonları gibi pek çok ürün etki etmez ve genellikle bir fayda sağlamaz. Gidilen doktorlar başka sisitemik hastalıklar arayarak nedenini bulmaya çalışırlar fakat genellikle sorun bölgeseldir ve hiçbir ilaç yada krem tedavisine kalıcı cevap vermez.

Morluklar için en iyi tedavi yöntemi Lazer tedavisi veya basit bir ameliyattır. Tedavi yöntemi hastaya göre seçilir. Hastanın durumuna görebazen her ikisi birden uygulanarak bunlardan büyük oranda kurtulmak mümkündür. Sonuç oldukça yüz güldürücü ve tedavi sonucu kalıcıdır.

Uygulanacak tedavi hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalara sadece lazer, bazılarına sadece ameliyat, bazılarına da her ikisini birden uygulamak gerekir. Hastanın durumuna göre değerlendirme yapıldıktan sonra tedavi planlaması yapılır.

Ameliyatla torbalanmaya neden olan yağ dokuları yer değiştirilerek daha düzgün görünüm sağlanır.

İyileşme 5-7 gün kadar sürer. Tam sonuç alınması birkaç ayı bulabilir. Sadece lazer yapılan hastalarda bazen birkaç seans tekrarlamak gerekebilir. Tedavi sırasında hasta kesin olarak güneşten uzak durmalıdır.

Op.Dr. Nuri Battal

Göz Altı Morluklarından Kurtaran Öneriler

GÖZ ALTI MORLUKLARI İÇİN EVDE HAZIRLANABİLECEK ÖNERİLER

Salatalıkla göz altı morluklarının görünümünü azaltmanız mümkün. Üstelik hazırlaması 1-2dakikanızı alacaktır. Sulu bir salatalığı ince ince dilimleyin ve gözlerinizin üzerine koyun. 15dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Limon ve domates suyuyla hazırlayacağınız maske en etkili çözümlerden biridir. Eşit miktarda limon ve domates suyunu karıştırarak 1 hafta boyunca günde 2 kere göz altlarına sürün.

Elma terapisi yaparak göz altı morluklarınıza son verin; Elmaları rendeledikten sonra suyunu sıkarak, içerisine bir tatlı kaşığı türk havesi koyun ve gazlı bez ile arasını sararak sorunlu olan göz altı morlu bölgelerimize uygulayın. Bu uygulamanın haftalık olarak 3 gün yapılması tavsiyeedilmektedir.

Patates dilimlerini salatalık dilimleri gibi gözlerinizin üzerinde 15 dakika bekletmek zamanla göz altı morluklarını hafifletecektir.

Soğuk sallama çay poşetleri hem gözlerinizin yorgunluğunu alır hem de morlukları hafifletir.Çay poşetlerini kullandıktan sonra soğumasını bekleyebilir ya da soğuk suya batırarak kullanabilirsiniz.

Soğuk süt, göz altı morlukları için en kolay çözümlerden biri. Soğuk süte batırdığınız pamukparçalarını gözlerinizin üzerine koyup 15-20 dakika kadar bekletin.

Göz Altı Morlukları İçin Bitkisel Çözümler

Aşırı tuz tüketimi, stres, yorgunluk, uykusuzluk gözaltı morluklarının en önemli sebeplerindendir. Krem, kapatıcı gibi birçok kimyasal ürünleri kullanırız ama göz altı morluklarından kurtulmak isterken cildimizi riske attığımızı unuturuz. Bitkisel çözüm hem kısa sürede etkili sonuç almanızı sağlar hem de cildinize bir zararı olmaz. İşte bitkisel çözümler.

- Göz altı morluklarından kurtulmak istiyorsanız ilk önce beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Çünkü göz altı morlukları vücutta birikmiş toksinlerden oluşur. Bu yüzden kahve, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızı azaltmalısınız. Sabah kahvaltılarını düzenli yapmalı ve sağlıklı yiyeceklerden yemelisiniz.

- Her gün, düzenli olarak su içmelisiniz. Su, vücuttaki toksinlerin kolayca dışarı atılmasına yardımcı olur. Cildi gençleştirir ve cilt lekelerinin kaybolmasını sağlar.

- Sallama poşet çaylarını ya da demlediğiniz çayların çöplerini sakın atmayın. Çünkü çay, gözaltı morluklarının en önemli bitkisel çözümlerinden biridir. Çay çöplerini ya da sallama poşet çayları soğuduktan sonra, 10-15 dakika gözlerinizde bekletin.

- Göz bölgenize aşırı makyaj yapmaktan kaçının. Böylece cildinizin hava almasını sağlamış olursunuz. Ayrıca sürdüğünüz nemlendirici kremleri, pamuk yardımı ile gözaltlarınızda iyice dağılmış olmasına dikkat edin.

- Sıcak suyu bir kovaya koyun ve yüzünüze buhar banyosu yapın. Hem göz altı morluklarınızın azaldığını hem de yüzünüzdeki gözeneklerin açıldığını göreceksiniz. Bu sayede kolaylıkla yüz temizliğinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

- Göz altı morlukları olan kişiler, bol meyve ve sebze tüketmelidir. Özellikle C ve E vitamini bakımından zengin yiyecekler göz altı morluklarını geçirmek için önemlidir.

- Göz altı morluğuna iyi gelen önemli besin patates ve salatalıktır. Çiğ patates ve salatalığı göz kapaklarınıza koyarak, 15 dakika uygulayacağınız doğal maske ile göz altı morluklarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

- Gözlerinize soğuk su ya da buz ile kompres uygulayın. Böylece hem gözlerinizi rahatlatmış hem de göz altı morluklarından kurtulmuş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

"Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir? Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morlukları Tedavisi Nasıldır?" konusu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Nasıl Buldular? : gz alt morluklar tedavisi, morlukları alacak mpomad

"Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir? Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morlukları Tedavisi Nasıldır?" İle İlgili Benzer Yazılar:


Yorum Yap